Blog

Iwona Laszczyk - Pracownia Artystyczna

Malowanie Obrazu na Starej Desce

Jak wiecie, uważam, że malować można na wszystkim, co się nadaje do malowania i co nas inspiruje. Atrakcyjne może być zarówno malowanie na płótnie, papierze, jak i na desce. Z tym, że malowanie na nietypowych materiałach od razu nadaje pracy rys oryginalności.

Dziś chcę Wam pokazać, jak namalować obraz na desce.

Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniej deski. Im bardziej zniszczona i poszarpana tym lepszy będzie efekt. Ja swoja znalazłam na składzie odpadów u znajomego stolarza. Od razu mnie urzekła! Ponieważ miała bardzo nierówną powierzchnię, nie nadawała się do malowania od razu. Wycięłam w niej (przy pomocy znajomego stolarza oczywiście) dwie płyciny, na których można malować i grunt gesso bezbarwnywypolerowałam je papierem ściernym. Następnie płyciny zagruntowałam (grunt Gesso bezbarwny) i pokryłam kolorem niebieskim (kolor tła). Następnie wykonałam ołówkiem wstępny szkic Madonny z Dzieciątkiem. Teraz mogłam już spokojnie przystąpić do malowania. Najpierw nakładam farbę na szkic tak, żeby stworzyć ogólny zarys kolorystyczny. Tym etapem nie ma co się przejmować, jeżeli któryś kolor nam nie pasuje, to przemalowujemy do skutku.

Kiedy jesteśmy pewni, że kolory „siedzą” w całości, przystępujemy do szczegółów. Cieniujemy włosy: jeżeli Madonna ma włosy blond, to musimy oprócz odcieni żółci użyć brązów (cienie na kosmykach) i bieli (rozbłyski).Jeżeli malujemy róże, to to również używamy pełnej gamy odcieni od bieli, przez róże, czerwienie do ciemnego bordo. Wtedy kwiaty, nawet jeżeli będą namalowane w stylistyce „na ludowo”, to i tak zyskają głębię. Aureola jest ozdobnym wykończeniem i ważnym elementem w obrazach religijnych. Aureola powinna być idealnie okrągła i wypełniona złotą farbą. Ja preferuję kolor starego złota, ale to pewnie kwestia gustu. Detale malujemy na końcu. Kontur postaci, rysy twarzy, zawinięcia becika najlepiej „wyrysować” cieniutkim pędzelkiem przy pomocy ciemnobrązowej lub czarnej farby. Farba powinna być dość wodnista. Gęstą farbą nie uda się namalować cieniutkiej, precyzyjnej kreski.

W dolnej płycinie umieściłam fragment modlitwy „Pod Twoja obronę…” po łacinie. Do pisania użyłam ściętego pędzelka i czarnej farby.

Ponieważ obraz sprawiał wrażenie zbyt „świeżego”, postarzyłam go.

wosk i patynaNajpierw pokryłam płyciny grubą warstwą wosku (wosk Antiquaire firmy Starwax). Następnie zamalowałam powierzchnie czarna patyną firmy Renesans. Kolejny etap, to przecieranie. Patyna dopóki jest mokra, łatwo się ściera. Ścieramy ścierką nadmiar a resztę zostawiamy do wyschnięcia. I oto efekt końcowy.Jeżeli ktoś jest zainteresowany to Madonna z Dzieciątkiem na starej desce jest do sprzedaży. Zainteresowanych proszę o kontakt.

 

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top