Blog

Iwona Laszczyk - Pracownia Artystyczna

Malowanie Drewna – Woskowanie

Wiele osób trafiając na bloga zwraca się do mnie z pytaniem o zabezpieczenie obrazu malowanego na drewnie. Koronawirus zrobił nam wszystkim stop klatkę. Dzięki temu mam wreszcie czas, żeby dokończyć wpis o malowaniu na drewnie i powiedzieć o etapie końcowym, czyli woskowaniu. Drewno jest wdzięcznym materiałem do malowania, a farby akrylowe  są odporne na działanie czynników zewnętrznych i nie wymagają specjalnego zabezpieczania. Ale po namalowaniu zawsze mam wrażenie, że czegoś w tych obrazach brakuje. Drewno jest suche i nie ma głębi. Chyba najlepiej do opisania go pasowałoby słowo „tępe”, czyli takie bez wyrazu. Dlatego ważne jest nie tylko malowanie drewna – woskowanie jest tym procesem, który nadaje pracy szlachetnego wyglądu. Jest przysłowiową wisienką na torcie.

Produktów do woskowania drewna jest bardzo dużo. Ja skupię się na dwóch, które są przeze mnie sprawdzone i łatwo dostępne. Do woskowania drewna używam wosku antiquaire firmy Starwax lub Borma Wachs. Starwax ma w swoim składzie wosk pszczeli i terpentynę, Borma Wasch jest woskiem pszczelim bez dodatku terpentyny. Terpentyna daje charakterystyczny żywiczny zapach. Każdego z tych produktów można używać w domu, nie są toksyczne, terpentyna przyjemnie pachnie (w moim odczuciu). Woski występują w różnych kolorach, niemniej najbardziej uniwersalny jest zawsze wosk bezbarwny. Czasem przy ciemnym drewnie używam wosku firmy Starwax w kolorze dąb rustykalny (zdjęcie poniżej). Ale jeżeli nie chcemy iść w koszty, to na pewno wystarczy zaopatrzyć się w któryś z wosków bezbarwnych. Będzie je można wykorzystać do wszystkich prac na drewnie łącznie z tymi malowanymi farbą kredową (na ten temat więcej TUTAJ).

Wosk Starwax – kolor Dąb Rustykalny i bezbarwny wosk firmy Borma Wachs

Malowanie Drewna – Woskowanie – opis procesu.

Do woskowania potrzebna jest miękka szmatka.

Malowanie na Drewnie

Należy nabrać trochę wosku (wosk ma konsystencję pasty do butów) i rozprowadzić po całej powierzchni.

Malowanie na Drewnie - WoskowanieMalowanie na Drewnie - Woskowanie

Mniej więcej po pół godziny powierzchnia jest sucha i wtedy należy wypolerować drewno. Tu przyda się czysta miękka szmatka. Bardzo lubię ten etap! Przypomina mi się froterowanie podłóg z dawnych czasów.

Malowanie na Drewnie - Woskowanie

Na zdjęciu poniżej pokazuję ten sam proces tylko, że na ciemnym dębie przy pomocy wosku bezbarwnego Starwaxa. Na tym drewnie lepiej widać jest różnice między „surowym” drewnem, a natłuszczonym. Wosków, o których piszę, używam wymiennie i nie zauważyłam żadnej różnicy poza zapachem.

Na zdjęciu wosk firmy Starwax w kolorze naturalnym – bezbarwnym.

Malowanie na Drewnie - WoskowanieMalowanie na Drewnie - Woskowanie

Na zdjęciu poniżej pokazuję jaka jest różnica między nasmarowanym drewnem a suchym.

Malowanie na Drewnie

Froterowanie

Malowanie na Drewnie - Woskowanie

A tu poniżej widać, jak wygląda deska po przetarciu.

Malowanie na Drewnie

Proces można oczywiście powtórzyć. Ja najczęściej zostawiam pracę na noc, a rano oceniam wygląd i ewentualnie woskuję jeszcze raz. Jest to zresztą czynność, którą co pewien czas można powtórzyć, żeby odświeżyć drewno. Tak jak to się robi w przypadku mebli.

A tu zobaczcie efekt końcowy, jak dobrze prezentuje się obraz na drewnie starannie wykończony woskiem. Mam nadzieję, że przekonałam Was do tego, że w procesie malowania na drewnie – woskowanie jest tym etapem, który sprawi, że każdy, kto spojrzy na obraz, powie: Wow! I będzie super! Satysfakcja gwarantowana.

 

Malowanie Obrazu na Starej Desce

Malowanie na drewnie

Malowanie Obrazu na Drewnie – Krok po Kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top