Blog

Iwona Laszczyk - Pracownia Artystyczna

Industrialny Mebel – Zrób go Sam

Czy industrialny mebel musi być drogi? A czy musi być skomplikowany i trudny do wykonania? Czy taki mebel musi koniecznie być wykonany z metalu? Odpowiedzi na te pytania mogą być twierdzące. Przecież na co dzień takie właśnie industrialne meble obejrzeć można w sieci. Nie będę ukrywał, że wiele z nich dodatkowo jeszcze wygląda świetnie!

Ale jeśli ruszymy głową to może się okazać, że industrialny mebel nie musi być wcale drogi, trudny do wykonania, a nawet nie musi być wykonany z metalu. I co najważniejsze efekt końcowy będzie również wyglądał interesująco i co najmniej niebanalnie.

Jakiś czas temu żona zasugerowała mi, że szafka łazienkowa pod umywalką nie spełnia wizualnie jej oczekiwań (pewnie wiecie, jak to jest z żonami).  Kiedyś się podobała, teraz już nie. Tak bywa. Normalna sprawa. Zacząłem się zastanawiać na tym tematem. Nie jestem stolarzem, nie jestem ślusarzem… Pomyślałem, że chyba trzeba będzie zlecić wykonanie nowego mebla jakiemuś fachowcowi i …zacznie się problem! Kogo szukać?! Czy znajdzie się ktoś zainteresowany przyjęciem takiego zlecenia?! (A termin wykonania to pewnie przyszły rok…). A’ propos jeden ze znajomych stolarzy to nawet ma taką maksymę: „Cierpliwy to i kamień ugotuje”. Na dodatek będzie drogo. Uff! Stwierdziłem, że może jednak będę musiał samemu dokonać pewnych zmian w meblu, by wyglądał na industrialny!

Przemyślałem dokładnie ten temat i dzisiaj mogę podzielić się z Wami swoim pomysłem. Oto co zrobiłem.

 

Industrialny Mebel – Zrób go Sam

 

W oryginale moja szafka była ręcznie malowanym w kwiaty drewnianym mebelkiem. Moja żona Iwona sama malowała te kwiaty. Szafka wyglądała tak:

 

Doszedłem do wniosku, że nie będę ruszał konstrukcji. Nie będę nawet zdejmował szafki ze ściany. Musiałbym przecież demontować czasowo umywalkę. Założyłem, że skupię się na drzwiczkach i dzięki zmianie ich wyglądu nadam szafce nowy industrialny wygląd.

Rdzewienie Płycin

Drzwiczki zdjąłem z zawiasów, odkręciłem zawiasy,  rączkę do otwierania i wyjąłem płyciny. Na wszelki wypadek wszystko oznaczyłem markerem, by nie pomylić przy składaniu. Dzięki temu uniknąłem niepotrzebnych dodatkowych komplikacji. Teraz miałem osobno ramki, osobno płycinę.

W pierwszym kroku zająłem się płyciną. Delikatnie zmatowiłem jej powierzchnię papierem o gradacji 120. A następnie zamalowałem te ładne kwiaty… Użyłem do tego celu włoskiej farby Ironic Fondo, o której więcej napisałem TUTAJ. Wybrałem tą farbę bo postanowiłem, że drzwiczki w tej wersji będą zardzewiałe! Ponieważ moja farba była już dosyć gęsta, przy okazji na powierzchni wyszła niesamowita trójwymiarowa imitująca stary metal faktura. Potem wywołałem rdzę. Po zakończeniu procesu rdzewienia całość pokryłem warstwą impregnatu firmy Ecorson. Efekt wyszedł wyśmienity!Industrialny Mebel - Zrób go Sam

 

Wiercenie Ramek

Kolej na ramki. Pomalowałem je czerwoną farbą podkładową. Dlaczego? Bo na takiej powierzchni łatwo było mi narysować siatkę linii, które wyznaczyć miały miejsca do wiercenia. Każde przecięcie linii to miejsce na otwór! Sporo tego było. Ramki zamontowałem w imadło na stole krzyżowym i zabrałem się do wiercenia.

Otwory nawierciłem tylko na pewną głębokość. Nie przewiercałem ramki na wylot.Industrialny Mebel - Zrób go Sam

Teraz pewnie zastanawiacie się po co tyle otworów. Otóż postanowiłem zamontować w nich nity zrywalne.

 

Przygotowanie Nitów

Nit zrywalny składa się w zasadzie z dwu części: z kołnierza (szary element) i z rdzenia (element żółty).

Ja potrzebowałem samych kołnierzy. Nie chciałem znęcać się nad ramką i nad sobą, i montować w niej nity za pomocą nitownicy. Szkoda na to czasu. Postanowiłem nity rozmontować ręcznie, co widać na poniższym filmie.

Przy pomocy młotka wybiłem rdzenie z kołnierzy. Na jedną ramkę potrzebowałem prawie 100 nitów … A ramki były dwie … Ostatecznie miałem trochę zabawy!

 

Malowanie Ramek

Teraz przyszedł czas na malowanie ramek na kolor docelowy. Ponieważ bardzo spodobała mi się faktura, która powstała na płycinach, ponownie użyłem farby Ironic Fondo. Kiedy wyschła pokryłem ją akrylową farbą metaliczną Extreme Sheen. Industrialny Mebel - Zrób go SamEfekt bardzo mi się spodobał.Industrialny Mebel - Zrób go Sam

Aha, zawiasy również pomalowałem tą metaliczną farbą by pasowały kolorystycznie do takich nowych drzwiczek.

Nitowanie – Klejenie

Przygotowane wcześniej kołnierze przykleiłem w wywierconych otworach. Posłużyłem się klejem Rakoll express 25d. To klej do drewna twardego. Świetnie nadał się do sklejenia aluminiowych kołnierzy z dębową ramką. Do każdego otworu wciskałem jedną kroplę kleju. Wystarczyło.

 

Industrialny Mebel – Montaż Końcowy

 

Na tym etapie miałem pewną zagwozdkę. Jaka rączka będzie pasować do industrialnych drzwiczek!?! Oczywiście industrialna! Poszedłem więc do sklepu metalowego i zakupiłem dwie nakrętki z uchem. Po zamontowaniu zawiasów i rączek-nakrętek ukazał się taki widok:

Na koniec zostało mi już tylko umieścić drzwiczki na powrót w szafce. Ostatecznie szafka zaprezentowała się tak jak na poniższym zdjęciu. Industrialny Mebel - Zrób go SamUważam, że efekt jest świetny. Industrialny mebel prezentuje się znakomicie i wygląda teraz jak szafka z prawdziwymi metalowymi, nitowanymi drzwiczkami.Industrialny Mebel - Zrób go Sam

Co do kosztów to te nie były wielkie. Farby już miałem. Dokupiłem dwieście nitów. To koszt kilkunastu złotych. Reszta to własny czas. Ten możemy wycenić bardzo różnie. To już sprawa indywidualna. Skala trudności też był raczej niewielka. Sam pomysł za to uważam za naprawdę bardzo dobry. I dlatego właśnie dzielę się nim z Wami.

P.S. I żona jest zadowolona (bezcenne) czego i wam życzę…

Artur

1 Comment

  1. Kaldekor
    24 lipca, 2023

    Brawo za niesamowity pomysł na metamorfozę szafki. Osobiste podejście do projektu, ujawnione w drobiazgowym opisie procesu, stanowi istotną wartość dla osób, które zastanawiają się nad swoją pierwszą próbą DIY. Dokładne opisy, jak zrealizować poszczególne etapy, są szczególnie pomocne. Pomysł na użycie farby Ironic Fondo do stworzenia efektu starego metalu oraz użycie nitów zrywalnych, by podkreślić styl industrialny, jest niezwykle oryginalny. Wszystko to świadczy o wyjątkowej kreatywności, a efekt końcowy jest niczym prawdziwe dzieło sztuki. Z całą pewnością czytelnicy, którzy sami chcą spróbować swoich sił w takim projekcie, odczują motywację po przeczytaniu tego opisu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top