Blog

Iwona Laszczyk - Pracownia Artystyczna

Tabliczki imienne

Tabliczki Imienne

Tabliczki imienne to mój ulubiony gatunek prezentów.  Można ją zawiesić przy łóżeczku, na oknie lub na drzwiach.  Tabliczki imienne są urocze, zawsze mają wymiar osobisty (np. imię obdarowanego), są tanie i łatwe do wykonania. Poniżej chcę pokazać jak w prosty sposób można wykonać taką tabliczkę imienną. Umiejętność taka może się przydać, kiedy będziecie chcieli zaskoczyć kogoś własnoręcznie wykonanym prezentem „od serca”.

Do wykonania tabliczek potrzebne nam będą:
tabliczki ze sklejki (można kupić na serwisach aukcyjnych lub w każdym sklepie dla plastyków; kształt i wielkość do wyboru), farby akrylowe, pędzelki, ołówek, gumka, linijka i kalka.

Tabliczka, którą malowałam miała wymiar:  25cm x 15cm.
Tabliczki imienne

WYKONANIE

1. Najpierw pomalowałam tło. Użyłam rozbielonej bieli, ponieważ zależało mi, żeby tabliczka miała „lekki” wygląd. Jeżeli sklejka po pomalowaniu zrobi się szorstka, to znaczy, że włókna drewna się podniosły pod wpływem wilgoci z farby. W taki przypadku należy lekko przetrzeć powierzchnię delikatnym papierem ściernym (gradacja np. 220) i pomalować jeszcze raz.

2. Wykonałam szablon z napisem (w tym przypadku tekst brzmiał: „kołysanka dla Franka”). Szablon jest pomocny, ponieważ malowanie „z ręki” napisów na drewnianej tabliczce wymaga ogromnej wprawy, tu nie da się robić poprawek. A na kartce można zmieniać, poprawiać wielkości, kształt liter, światło itd. Więc wykonujemy szablon. Najlepiej jest przerysować kształt tabliczki na papier, następnie zaprojektować sobie wzór. Ja narysowałam motyw wstęgi, w którym umieściłam napis. Przed projektowaniem należy wymierzyć połówkę tabliczki w pionie i w poziomie, żeby wzór był symetryczny. WAŻNE: To, co chcemy umieścić po środku zawsze powinno być lekko podniesione do góry, czyli jakieś 2-3 mm nad linią wyznaczającą środek. Wtedy optycznie będzie pośrodku. Takie są prawa optyki.Tabliczki imienne

3. Teraz rysunek można przekalkować na tabliczkę za pomocą fioletowej kalki kopiującej.

4. Następnie malujemy – najpierw tło pod napisem, potem literki. Ja zrobiłam trochę tak i trochę tak Nie lubię malowania od szablonów, więc wszystkie wzory (obwódki, ptaszki, itp.) maluję na „żywo”. Ale jeżeli nie czujecie się pewni, to rysunki też dobrze jest przekopiować z przygotowanego wcześniej wzoru.Tabliczki imienneTabliczka z Imieniem DzieckaTabliczka z Imieniem Dziecka

5. Jeżeli zostały gdzieś ślady ołówka, trzeba wygumować je przed lakierowaniem. Na zdjęciu poniżej widać kreskę w pionie. To właśnie należy zetrzeć gumką.

Tabliczka z Imieniem Dziecka

6. Ostatnią czynnością jest zabezpieczenie całości lakierem bezbarwnym. Polecam lakier w sprayu. Ale tak naprawdę nie ma znaczenia, jakiego lakieru użyjemy.

Gotowe tabliczki można zobaczyć TUTAJ. W razie zainteresowania można oczywiście dokonać zakupu.

 

Na koniec zapraszam do odwiedzania moich profili na Instagramie i na Facebooku.

Iwona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top