Blog

Iwona Laszczyk - Pracownia Artystyczna

Półka z Rur – Jak Zrobić Ją Samemu

Industrialna półka z rur to przedmiot, który bez cienia wątpliwości może nadać niejednemu miejscu charakterystyczny surowy rys. Będzie się dobrze prezentowała w każdym wnętrzu. … tylko skąd u licha ją wziąć? Niby to przedmiot popularny (Około 4 140 000 wyników (0,32 s) w wyszukiwarce Goggle – stan na 9 października 2019), ale gdzie faktycznie można ów przedmiot nabyć? Chińskie serwisy aukcyjne pewnie mogą być jakim rozwiązaniem, może któryś z polskich? Może ebay? Może…

Ja proponuję zrobić ją samemu. Wbrew pozorom to nie takie trudne.

Pierwszy powinien być rzecz jasna projekt. Ale ten może być sprawą indywidualną. Półkę można przecież stworzyć do konkretnego wnętrza. A to może być bardzo różne. Mój projekt jest dosyć prosty i dlatego nie powinien nastręczać zbyt wielu problemów w trakcie montażu. Będzie też pasował do wielu wnętrz. Wymiary to sprawa również indywidualna. W poniższym wpisie podaję wszystkie wymiary takimi jakie przyjąłem w tym przypadku. W razie potrzeby przecież można będzie je sobie zmienić. Poniżej półka, której montaż przedstawiam możliwie dokładnie w tym wpisie.

Półka z Rur – Krok po kroku.

1. Materiały.

Co więc będzie nam potrzebne do jej wykonania? 4 kryzy żeliwne o wymiarze 3/4 cala.

Cztery redukcje  żeliwne o wymiarze 3/4 x 1/2 cala.

Dwa trójniki 1/2 cala.

żeliwne trójniki 1/2 cala

Cztery żeliwne kolanka 1/2 cala.żeliwne kolanka 1/2 cala

Będziemy również potrzebowali rur stalowych (stalowe króćce). 6 sztuk o długości 18 cm, 2 sztuki o długości 25 cm i jeszcze dwie rury długie na 30 cm każda.

2. Montaż właściwy

Pierwszą rzeczą którą musimy zrobić to nawiercenie otworów w kryzach. W każdej nawierciłem po trzy otwory o średnicy 5 mm. Otwory te powinny być trochę większe od średnicy śrub, których użyjemy do przytwierdzenia półki do ściany.

Skręcanie elementów zaczynamy od wkręcenia redukcji w kryzę. Czynność powtarzamy cztery razy bo tyle uchwytów będzie miała półka.

Żeliwna kryza z redukcją 3/4 x 1/2

Teraz dokręcamy rurę o długości 18 cm i z drugiego jej końca dokręcamy kolanko…Półka z Rur - Jak Samemu ją Zrobić

Kolejny etap polega na dokręcenia rury o długości 30 cm, trójnika i kolejnego króćca długiego na 18 cm. Półka z Rur - Jak Samemu ją Zrobić

Do trójnika dokręcamy rurę o długości 25 cm, kolejne kolanko, rurkę 18 cm i skręcone wcześniej ze sobą redukcję i kryzę. I tak powstał jeden z dwu wsporników naszej półki. Wszystkie wymienione czynności powtarzamy w celu zbudowania drugiego wspornika. Elementy powinny być ze sobą skręcone mocno. Imadło i klucze znacząco ułatwią nam pracę. Przecież nie chcemy, żeby półka się nam rozpadła! Półka z Rur - Jak Samemu ją Zrobić

3. Montaż do ściany

Do przymocowania industrialnej półki do ściany zdecydowałem się użyć metalowe kotwy. Takie jak na zdjęciu (wymiar M6 x 85mm). Oczywiście nie jest to żaden wymóg. Można przecież w zamian zastosować zwykłe plastikowe kołki rozporowe w podobnym rozmiarze. Mnie po prostu przyszedł do głowy prosty pomysł na estetyczne wykończenie tych śrub.

Wybrałem do tego celu nakrętki kołpakowe. Dzięki nim udało mi się uzyskać zdecydowanie industrialny wygląd śrub. Jednocześnie całość prezentuje się znacznie lepiej niż gdy by była wykończona zwykłymi płaskim nakrętkami.

O wierceniu otworów w ścianach nie będę się tutaj rozpisywał. To praca domowa dla każdego, kto będzie chciał sobie takie półki u siebie zamontować. Na koniec zostało już tylko zamontowanie dwóch gotowych drewnianych półek. O całym procesie ich przygotowania (malowanie kredową farbą) Iwona dokładnie napisała TUTAJ.Półka z Rur - Półka wykonana z elementów hydraulicznych

Na koniec okazało się, że do montażu na ścianie wystarczy 8 śrub. Czyli po dwie na każdą kryzę. A nie po trzy jak początkowo planowałem… Cóż, ostatecznie nikt nie jest doskonały. Na zdjęciu widać, że jeden otwór w kryzie pozostał pusty. Akurat w tym przypadku sama półka dobrze maskuje te niewykorzystane otwory.

Wszystko gotowe! Teraz można już podziwiać efekt końcowy. Na ścianie półka z rur prezentuje się rzecz jasna świetnie.Półka z Rur - Półka wykonana z elementów hydraulicznych

Artur

Postscriptum (5 lutego 2020)

Ponieważ jak słusznie zauważył Krzychu (w komentarzach) deski były tylko luźno położone na podporach postanowiłem to zmienić. Dokupiłem obejmy pasujące wymiarem do rur 1/2 cala i zabezpieczyłem nimi półki przed ryzykiem upadku.

Majsterkowicze mogą jeszcze zajrzeć tu:

Jak Samemu Zrobić Wieszak z Rur

24 Comments

  1. Krzychu
    10 stycznia, 2020

    Fajnie wygląda ale wszystko wskazuje na to, że półka jest luźno położona na rurkach. Istnieje ryzyko że spadnie.

    Odpowiedz
    1. Artur Laszczyk
      10 stycznia, 2020

      Masz rację, tak to jest jeżeli nie skończysz czegoś od razu.
      Faktycznie półki są luźno położone na rurkach. Zasadniczo jak je solidnie dociśniesz książkami będzie ok. U mnie tak to działa od roku. Ale od początku zamierzałem połączyć deski z rurkami za pomocą metalowych obejm. Nie zrealizowałem tego bo ich nie zakupiłem…
      Twoja trafna uwaga motywuje mnie do dokończenia tej sprawy.

      Odpowiedz
  2. Mateusz
    19 stycznia, 2020

    Witam, gdzie mozna zakupic kryze ktore zostaly wykorzystane w tym projekcie? Przegooglowalem sporo i nie znalazlem takich jak tu na zdjeciu 🙂

    Odpowiedz
    1. Artur Laszczyk
      20 stycznia, 2020

      Witaj.
      Możesz na największym polskim portalu aukcyjnym w wyszukiwarkę wstawić ” kryza 1/2″. W odpowiedzi dostaniesz to co Cię interesuje w różnych cenach.
      Ewentualnie możesz odwiedzić stronę pod tym linkiem: https://eeodlewnia.pl/product/kryza-1-2-czarna-nr-63/

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
      1. Mateusz
        20 stycznia, 2020

        Hey,

        Dzieki – chodzilo mi dokladnie o link do producenta, dzieki!

        Odpowiedz
      2. Sławek
        09 listopada, 2021

        A ja mam pytanie z innej beczki. Czym to pomalowałeś że efekt jest taki naturalny a zarazem { mam taką nadzieję} nie brudzi rąk. Czy to jakiś specjalny lakier bezbarwny do stali czy coś innego?

        Odpowiedz
        1. Artur Laszczyk
          13 listopada, 2021

          Hej.
          Tajemnica polega na tym, że nie pomalowałem powierzchni metalu niczym. Zarówno żeliwo jak i stal zostały wcześniej dokładnie wyczyszczone przez mnie po to, żeby nie brudzić rąk.
          Oczywiście jeśli chcesz można to wszystko pomalować bezbarwnym lakierem do metalu. Najlepiej coś w sprayu. Czasem używam lakierów, które bez problemu można nabyć w sklepach budowlanych. Niemniej żeliwo (stal również) doskonale prezentują się w swojej naturalnej szacie. Bez żadnych powłok. W domowych warunkach – nie ma zbyt dużo wilgoci – nic się praktycznie z nimi nie dzieje. A w razie gdyby pojawiła się np rdza – to nic prostszego jak przeczyścić wszystko papierem ściernym czy metalową watą. I wszystko ponownie wygląda jak nowe!!!

          Odpowiedz
  3. Paula
    19 kwietnia, 2020

    Świetny pomysł☺☺ czy mogę prosić o linka do tych rur stalowych?

    Odpowiedz
    1. Artur Laszczyk
      21 kwietnia, 2020

      Proszę w wyszukiwarkę największego polskiego serwisu aukcyjnego wpisać: „rura stalowa 1/2 czarna gwintowana”. I poszukać rur, które Panią będą interesowały.

      Odpowiedz
  4. Pawel
    14 maja, 2020

    dzien dobry,

    A moze polecacie jakies farby (srebro) do takich tworzyw zeliwnych itd.

    Odpowiedz
    1. Iwona Laszczyk
      14 maja, 2020

      Witam.
      Nie malujemy żeliwa farbami. Nie chciałbym w związku z tym podawać jakiś wymyślonych informacji.

      Odpowiedz
  5. Wanda
    18 maja, 2020

    Witam gdzie można kupić tak duże obejmy jednostronne ? Nigdzie nie mogę dostać

    Odpowiedz
    1. Artur Laszczyk
      19 maja, 2020

      Witam.
      Magiczna fraza, którą trzeba wpisać w wyszukiwarkę w sieci czy w serwisach aukcyjnych to: Uchwyt metalowy do rur. Ja zakupiłem obejmy o średnicy 21mm. Pasują idealnie, ale myślę, że obejmy o wymiarze 20mm lub 22mm też będą bardzo dobre. Najczęściej niestety sprzedają to paczkami po 100 sztuk …

      Odpowiedz
  6. Gabi
    05 października, 2020

    Czy te rurki trzymające górną półkę są przymocowane do ściany? Myślę o takim projekcie w domu, ale miałby nie 2 półki tylko 7-8 I wydaje mi się, że nie utrzymają sie tylko na tych czterech kryzach.

    Odpowiedz
    1. Artur Laszczyk
      06 października, 2020

      Ta mała półka przymocowana jest do ściany w 4 punktach. Każda kryza jest przykręcona do ściany.
      7-8 półek wymaga większej ilości zamocowań. Myślę, że potrzebne by było z 8 sztuk. Na przykład co drugą półkę.

      Odpowiedz
  7. Przemek
    10 grudnia, 2020

    Czy jest jakiś sposób żeby nowe rury stalowe czarne nie były tak błyszczące?

    Odpowiedz
    1. Artek Laszczyk
      11 grudnia, 2020

      One prawie wcale nie są błyszczące. Ten efekt na zdjęciach bierze się z tego, że do zdjęcia zostały wyczyszczone i wypolerowane ścierką i zostały oświetlone lampą błyskową. W „naturalnym środowisku” są matowe.
      Czasami zakupione rury są jeszcze dodatkowo zaolejowane. Trzeba to usunąć.
      Chyba, że masz na myśli coś jeszcze innego?

      Odpowiedz
      1. Piotr
        12 stycznia, 2021

        Ponoć są preparaty do czernienia stali.

        Odpowiedz
        1. Artur Laszczyk
          13 stycznia, 2021

          Oczywiście, że są. Na dużym portalu akcyjnym możesz wpisać hasło „OKSYDA”. W odpowiedzi wyskoczą również tego typu preparaty. Stosuję czasem oksydę na zimno – ale tylko do uzupełniania punktowych uszkodzeń żeliwa. W takim przypadku zdaje egzamin. Jest jednak stosunkowo droga.
          Nie stosowałem natomiast oksyd na gorąco, które też można tam zakupić. Nie wiem więc jak one się zachowują.

          Odpowiedz
  8. Dominik
    17 stycznia, 2021

    Dzień dobry,

    zapytam, bo nie znam się, ale po co te redukcje z 3/4″ na 1/2″ ? czy jeśli kupiłbym kryzę 1/2″ cala to mógłbym bezpośrednio wkręcić rurkę, czy jednak te redukcje mają na celu coś więcej: są stabilniejsze. dają możliwość regulacji, a może kryza 3/4″ jest mocniejsza? Z góry dzięki za odpowiedź.

    Odpowiedz
    1. Artur Laszczyk
      18 stycznia, 2021

      Już odpowiadam. Możesz oczywiście kupić kryzę 1/2 cala i bezpośrednio wkręcić w rurki. To załatwi sprawę. Ja wykorzystałem kryzy 3/4 tylko dlatego, że pasowały mi wizualnie do konstrukcji. Kryza 3/4 cale ma też o 1 centymetr większą średnicę. A to również bardziej pasowało mi wizualnie 😉

      Odpowiedz
  9. Dominik
    21 stycznia, 2021

    Super, teraz wszystko jasne, dzięki za odpowiedź 🙂 Jeszcze spytam przy okazji, czym można zabezpieczyć rurki stalowe? Normalnie pomalowałbym je czarnym matowym podkładem antykorozyjnym, ale kryz żeliwnych nie chciałbym malować i myślę, że w takim przypadku lepiej zachować surowy wygląd rurek. Boje się jednak, że mogą zacząć rdzewieć. Istnieje jakiś preparat, lakier?

    Odpowiedz
    1. Artur Laszczyk
      22 stycznia, 2021

      Można malować jakimś lakierem bezbarwnym. Oczywiście, ale podłoże MUSI być odtłuszczone. Ja nie stosuje z reguły nic. Metal w domowych warunkach zachowuje się bardzo dobrze. Jakieś minimalne ślady korozji tylko dodają uroku. Ewentualnie możesz używać środków do konserwacji metalowych mebli albo czasami (okazjonalnie) natłuścić całość konstrukcji dowolnym olejem czy tłuszczem (zwykły olej spożywczy nadaje się również do tego celu).

      Odpowiedz
  10. Piter
    12 września, 2022

    Czesc. Dobrym patentem (w przypadku zlaczek i kryz za bardzo srebrnych) jest wladowanie ich na 24 h do octu, a nastepnie pogotowanie przez 2-3 h w oleju (jak frytki). Po przetarciu mamy efekt postarzenia sprzetu o dobre 100 lat;)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top