Blog

Iwona Laszczyk - Pracownia Artystyczna

Obrazy Malowane na Drewnie

Obrazy Malowane na Drewnie

Malowanie na Drewnie

Obrazy malowane na drewnie to moja specjalność. Bardzo lubię malowanie na drewnie, zarówno starym, jak i nowym. Przygotowanie deski do malowania obrazu jest co prawda bardziej pracochłonne i czasochłonne, niż przygotowanie płótna. Drewno wymaga wyczyszczenia, wygładzenia powierzchni, czasem uzupełnienia ubytków, zagruntowania, jednym słowem wymaga dużo czułości i troski, jak każda żywa istota. (Więcej o przygotowaniu drewna do malowania TUTAJ). Nie mniej jednak efekt końcowy wart jest zachodu. Obrazy malowane na drewnie są niepowtarzalne (nie ma dwóch takich samych kawałków drewna) i bardzo nastrojowe.

Do malowania wykorzystuję różnego rodzaju materiały: deski, fragmenty starych łóżek, niecki drewniane. Zobaczcie jak  z pozoru nieciekawe przedmioty, mogą stać się świetnym materiałem twórczym.

Łóżka

Uwielbiam malowanie na łóżkach, a konkretnie mówiąc, na wezgłowiach (to ta część łóżka, o którą opieramy poduszkę). Jest to świetny materiał na obraz, ponieważ wezgłowie składa się z płyciny i ramy. Na płycinie maluję obraz, a rama automatycznie staje się już gotową ramą do obrazu. Wystarczy ją tylko zabejcować lub polakierować.

kotem i aniołem - Obraz namalowany na drewnie
Tu: „Anioł i jego kot” w oknie. Rama wokół płyciny jest wykorzystana jednocześnie jako rama od obrazu i jako rama okienna. Zwróćcie uwagę, że w starym drewnie wszystkie zniszczone i popękane fragmenty (nawet elementy metalowe z gwoździami) są bardzo atrakcyjne. Rama posiadała jeszcze fryz, który odcięłam i dzięki temu powstała „Witaczka” (patrz poniżej).Ozdobne Zwieńczenie Drzwi - obraz namalowany na drewnie

Tutaj drewno lekko rozjaśniłam białą bejcą i ozdobiłam motywem różyczek. Środek wypełniłam błękitną, przecieraną farbą akrylową i napisałam : pokój temu domowi. Dwa takie same kawałki deski, a jak różny wyszedł efekt!

Obraz Malowany na drewnie ‘Anioł w Oknie z Kotem’. Namalowany na fragmencie starego łóżkaKolejny „Anioł w Oknie z Kotem”. Rama jest równocześnie ramą od obrazu i ramą okna, w którym siedzą anioł z kotem. Ramę zabejcowałam i wykończyłam woskiem antycznym.

Apolejka – Obraz Malowany na Starej Desce„Apolejka” – tu wykorzystałam oparcie od  łóżka jednoosobowego. Dużo trudniej jest zdobyć taki element,  po prostu takich łóżek mniej przetrwało. Świetnie się sprawdzają do mniejszych obrazów. W „Apolejce” namalowałam obraz na płycinie, a ramę zabejcowałam i zaolejowałam.

Obraz malowany na drewnie - Anioły Świętokrzyskie

Anioły Świętokrzyskie znów umieściłam w oknie. Natomiast ramę, która nie była atrakcyjna pokryłam farbą w taki sposób, żeby imitowała słoje drewna. I wykończyłam olejem.

Pejzaż Świętokrzyski obraz namalowany na starej desce

Pejzaż Świętokrzyski  jest to również obraz namalowany na pojedynczym zagłówku. Rama miała tak piękne słoje, że zrezygnowałam z bejcowania i drewno pokryłam bezbarwnym woskiem.

Obraz Malowany na Starym Drewnie - Anioł z pejzażem świętokrzyskim

Anioł Świętokrzyski w zielonej ramie – jak w poprzednim obrazie umieściłam anioła w oknie. Ramę natomiast pomalowałam farbami kredowymi w odcieniach zieleni, następnie przetarłam papierem ściernym i zawoskowałam.

W kolejnym wpisie: Obrazy Malowane na Desce pokażę, jak różne obrazy można stworzyć malując na deskach właśnie.

Iwona

Malowanie Obrazu na Drewnie – Krok po Kroku.

Malowanie na drewnie

2 Comments

 1. Obrazy z drewna
  12 kwietnia, 2020

  Piękne prace:) Takie obrazy są wyjatkowe i nadają wyjątkowy charakter każdemu wnętrzu. Dla nas bomba 🙂
  Tak trzymać!

  Odpowiedz
  1. Iwona Laszczyk
   22 kwietnia, 2020

   Dziękuję, cieszę się, ze prace się podobają. Pozdrawiam. Iwona

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top