Malowanie na Drewnie
Oto, specjalnie dla Ciebie, garść informacji o tym, jak na drewnie uzyskać bardzo naturalny efekt rdzy..
Po to, żeby pokazać trzy różne sposoby na uzyskanie rdzy, przygotowałem trzy deski.
Deska numer 1 – naniosłem na nią 2 warstwy czerwonego podkładu blokującego amerykańskiej firmy Modern Masters, Deska numer 2 – naniosłem jedną warstwę specjalnego bezbarwnego lakieru tzw. izolatora do drewna. Deska numer 3 została pozostawiona bez żadnej warstwy gruntującej.
Wszystkie próbki pomalowałem farbą Ironic Fondo włoskiej firmy Novacolor. Farba nie jest tania – za 1 litr trzeba zapłacić dobrze ponad 200zł.
BARDZO ważna sprawa – farba MUSI być dobrze rozmieszana. Jeśli stała dłuższy czas na półce, cząstki żelaza, które się w niej znajdują, opadają na dno puszki tworząc ciemne grudki. Jeśli takiej farby nie rozmieszasz, to nie uzyskasz żadnego efektu. Do malowania wykorzystasz tylko lżejsze składniki farby – te bez metalu. Najlepiej przed malowaniem wymieszać puszkę farby w mieszalniku.Farbę nakładałem wałkiem. Nałożyłem jedną warstwę farby, ale warstwa powinna być gruba. Potem zostawiłem do wyschnięcia. Czas schnięcia zależy od warunków otoczenia. W ciepłym pokoju po godzinie farba jest już właściwie sucha.
Wywoływanie Efektu rdzy
Teraz można zacząć właściwy proces „rdzewienia” drewna. Do tego efektu użyjemy aktywatora rdzy.
Powierzchnie próbek spryskujemy tym niebieskim aktywatorem.
Teraz próbki trzeba zostawić do wyschnięcia powierzchni. Nasz aktywator wchodzi w reakcję z farbą. Wbrew temu, co mówią niektórzy sprzedawcy, reakcja nie jest błyskawiczna. Jeśli liczysz, że 15 minut wystarczy, to Cię rozczaruję. Próbkę zostaw na całą noc. UWAGA. O długości trwania procesu decyduje temperatura otoczenia i wilgotność powietrza. Im cieplej i bardziej sucho, tym gorzej!!! Nasz aktywator zdąży odparować, nim wejdzie w mocną reakcję z farbą. Moje próbki leżały w piwnicy. Temperatura około 10 stopni, wilgotność 50%.
Na drugi dzień efekt był taki:Postanowiłem zostawić próbki jeszcze na dobę w piwnicy. Nie śpieszyło mi się … Próbka numer 3 wyszła słabo, więc potraktowałem ją ponownie aktywatorem rdzy. I oto co otrzymałem:Wnioski nasuwają się takie. Rdzę można wywołać nawet na niezaimpregnowanym drzewie (próbka 3) – ale trzeba użyć sporo aktywatora. Ponieważ aktywator rdzy jest drogi, ta ścieżka nie jest bardzo ekonomiczna. Wizualnie też nie osiągnąłem interesującego efektu. Próbka numer 1 pokryta została podkładem blokującym Modern Masters – on również nie należy do tanich produktów (473ml – około 40zł). Za to efekt wizualny jest świetny. Najekonomiczniej wychodzi nam przygotowanie próbki numer 2, do której użyłem specjalistycznego środka, który stolarze określają jako izolator do drewna. W tym wypadku jest to podkład wielowarstwowy nitrocelulozowy Bicapa NC Especial hiszpańskiej firmy Barpimo, który jest przeznaczony do malowania drewna. Wizualnie efekt na tej próbce prezentuje się równie atrakcyjnie co na próbce numer 1.
Wybór jednej z tych dróg pozostawiam Tobie.
Artur
Jak uzyskać efekt rdzy.
Podobne:
21 listopada, 2018
A czy zamiast tej drogiej farby, nie można po prostu kupić łatwo dostępnych opiłków żelaza i zmieszać ich z farbą? Wydaje mi się, że byłoby to tańsze rozwiązanie.
Odrzuć | Odpowiedz | Szybka edycja | Edytuj | Oznacz jako spam | Do kosza
21 listopada, 2018
Nie robiłem takiej próby.
Ale opiłki są grube więc trudno zmieszać je będzie z farbą. Dodatkowo powstanie chropowata struktura na powierzchni farby. Może nawet bardzo chropowata… W zaprezentowanej przeze mnie farbie uzyskuje się jednorodną kolorystycznie powierzchnię. Boję się, że efekt z wykorzystaniem opiłków może nie być zadowalający. W tej włoskiej farbie nie widać ŻADNYCH grudek ani opiłków. Można ją rozmazać między palcami.
Jeśli zrobisz taką próbę daj znać. Jestem bardzo ciekaw co się uda uzyskać.
30 kwietnia, 2019
Polecam wypróbować tlenek żelaza 3. Dostępny na znanym serwisie aukcyjnym.
15 stycznia, 2023
Czy takie drewno później „brudzi”?
15 stycznia, 2023
Niezabezpieczone brudzi. Można je jednak potraktować dowolnym lakierem bezbarwnym. Ale uwaga – lakier MUSI być w sprayu. Nanoszenie lakieru pędzelkiem doprowadzi do częściowego zniszczenia wizualnego efektu, który powstał po zardzewieniu deski.