Blog

Iwona Laszczyk - Pracownia Artystyczna

Rdza na metalu

Jak Szybko Uzyskać Efekt Rdzy

Napisano już tysiące tekstów o tym, jak zwalczyć rdzę. Tymczasem ja chcę dziś dla odmiany napisać słów parę o tym … jak rdzę wyhodować. Wbrew temu, co może się wydawać, nie jest to proces łatwy, bo wszystko, co hodujemy, wymaga troski, pielęgnacji i zachowania zasad BHP.

1. Niezbędne Składniki.

Do wywołania efektu rdzy będę potrzebował octu (do kupienia w każdym sklepie spożywczym), Ocet i Sólsoli (również łatwo nabywalny produkt) i wody utlenionej (H2O2, perhydrol, nadtlenek wodoru).  W aptece można nabyć roztwór 3%. To stanowczo za mało.  i dlatego ja używam roztworu 35 procentowego.

Perhydrol Woda Utleniona - 35% w butelcePoszperasz w sieci, to znajdziesz. Pamiętaj, że woda utleniona w takim stężeniu jest NIEBEZPIECZNA dlatego należy zachować rozwagę i ostrożność w stosowaniu.
Będę jeszcze oczywiście potrzebował metalu. Ja używam w tym eksperymencie formatek z tzw. czarnej stali.

2. Przygotowanie Roztworu.

Sprawa jest właściwie banalnie prosta. Po pierwsze do spryskiwacza wlewam 100ml nadtlenku wodoru (H2O2). Potem dosypuję łyżeczkę soli i czekam aż sól się rozpuści.

3. Przygotowanie powierzchni metalu.

Żeby metal szybko i efektownie zardzewiał musi być czysty i odtłuszczony. Rdza musi mieć komfortowe warunki pracy 🙂. Używam więc szmatki i acetonu. Dzięki niemu powierzchnia mojej stali błyskawicznie robi się czysta i sucha. Aceton szybko odparowuje.Aceton w pojemniku postawionym na kawałku stali

4. Proces Rdzewienia.

Ta część składa się z dwu etapów. W pierwszym moją próbkę stali spryskuję dokładnie octem.

Mokra Powierzchnia StaliI zostawiam na kilka godzin aż do całkowitego wyschnięcia powierzchni metalu i odparowania octu. Na powierzchni stali pojawi się rdzawy nalot. To moja rdza! Jeśli uznam, że nalotu jest za mało mogę ponownie całość spryskać octem. I  proszę, na zdjęciu widać efekt 12 godzinnej pracy octu.Efekt rdzy wywołany octem

Teraz mogę przystąpić do właściwego procesu produkcji rdzy. WAŻNE!!! Trzeba zabezpieczyć się w odzież ochronną: okulary na oczy, rękawice na ręce i jakiś fartuch. Perhydrol w tym stężeniu jest substancją żrącą!

Próbkę spryskuję równomiernie mieszaniną perhydrolu i soli.

Biały spryskiwacz na zardzwiałym kawałku staliI patrzę. Ta reakcja chemiczna naprawdę robi wrażenie!

Wygląda to tak, jakby woda się gotowała, a przecież blacha była w temperaturze piwnicznej!

Po dobie leżakowania w piwnicy powstała taka piękna struktura na powierzchni stali:Zardzewiała Powierzchnia Metalu

W innym wpisie pokarzę do czego można wykorzystać takie zardzewiałe stalowe formatki.

Artur

 

Podobne:

Jak Uzyskać Efekt Rdzy

Malowanie na Drewnie – Jak wykorzystać efekt rdzy

6 Comments

 1. Krzysiek
  Listopad 21, 2018

  A czy zamiast tej drogiej farby, nie można po prostu kupić łatwo dostępnych opiłków żelaza i zmieszać ich z farbą? Wydaje mi się, że byłoby to tańsze rozwiązanie.

  Odpowiedz
  1. Artur Laszczyk
   Listopad 21, 2018

   W zasadzie jak rozumiem pytanie dotyczy wpisu: Jak Uzyskać Efekt Rdzy.

   Nie robiłem takiej próby.
   Ale opiłki są grube więc trudno zmieszać je będzie z farbą. Dodatkowo powstanie chropowata struktura na powierzchni farby. Może nawet bardzo chropowata… W zaprezentowanej przeze mnie farbie uzyskuje się jednorodną kolorystycznie powierzchnię. Boję się, że efekt z wykorzystaniem opiłków może nie być zadowalający. W tej włoskiej farbie nie widać ŻADNYCH grudek ani opiłków. Można ją rozmazać między palcami.
   Jeśli zrobisz taką próbę daj znać. Jestem bardzo ciekaw co się uda uzyskać.

   Odpowiedz
 2. Bungo
  Styczeń 27, 2019

  Bardzo ładna rdza, pytanie, jak ją zabezpieczyć? Chciałbym uzyskać podobny efekt na stalowej konstrukcji stolika. Więc rdzę muszę zabezpieczyć lakierem czy czymś. Czy ktoś zna odpowiedź czym?

  Odpowiedz
  1. Iwona Laszczyk
   Styczeń 28, 2019

   Jednym ze sposobów może być użycie takiego środka: Inhibitor Rdzy i Dodatek do Farb firmy Owatrol Oil.

   Odpowiedz
 3. Mikolaj
  Lipiec 19, 2019

  Czy takiej rdzy nie należy spłukać (domyslam sie ze nie jest ona w tym momencie trwała) i powtórzyć kilkukrotnie ten sam proces? Czy wystarczy utwardzić ją odpowiednim lakierem/olejem i będzie gotowa do użycia wewnątrz pomieszczenia?

  Odpowiedz
  1. Iwona Laszczyk
   Lipiec 22, 2019

   Szkoda czasu na jej spłukiwanie. Przecież o rdzę właśnie nam chodzi. Niezależnie od tego sam proces oczywiście można powtórzyć. Można też zostawić naszą rdzę – przy dostępie tlenu będzie się dalej rozwijała sama. Choć już nie tak szybko.
   Przed położeniem na rdzę lakieru bądź oleju należy przy pomocy PĘDZELKA przetrzeć powierzchnię rdzy i usunąć w ten sposób tą jej część, która słabo przylega do metalu. Myślę, że sprężone powietrze też tu się sprawdzi. Zapewniam, że większa część naszej rdzy będzie się już trzymała metalu BARDZO DOBRZE.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top