Blog

Iwona Laszczyk - Pracownia Artystyczna

Rdza na metalu

Jak Szybko Uzyskać Efekt Rdzy

Napisano już tysiące tekstów o tym, jak zwalczyć rdzę. Tymczasem ja chcę dziś dla odmiany napisać słów parę o tym … jak rdzę wyhodować. Wbrew temu, co może się wydawać, nie jest to proces łatwy, bo wszystko, co hodujemy, wymaga troski, pielęgnacji i zachowania zasad BHP.

1. Niezbędne Składniki.

Do wywołania efektu rdzy będę potrzebował octu (do kupienia w każdym sklepie spożywczym), Ocet i Sólsoli (również łatwo nabywalny produkt) i wody utlenionej (H2O2, perhydrol, nadtlenek wodoru).  W aptece można nabyć roztwór 3%. To stanowczo za mało.  i dlatego ja używam roztworu 35 procentowego.

Perhydrol Woda Utleniona - 35% w butelcePoszperasz w sieci, to znajdziesz. Pamiętaj, że woda utleniona w takim stężeniu jest NIEBEZPIECZNA dlatego należy zachować rozwagę i ostrożność w stosowaniu.
Będę jeszcze oczywiście potrzebował metalu. Ja używam w tym eksperymencie formatek z tzw. czarnej stali (Nie stosujemy blachy ocynkowanej).

2. Przygotowanie Roztworu.

Sprawa jest właściwie banalnie prosta. Po pierwsze do spryskiwacza wlewam 100ml nadtlenku wodoru (H2O2). Potem dosypuję łyżeczkę soli i czekam aż sól się rozpuści.

3. Przygotowanie powierzchni metalu.

Żeby metal szybko i efektownie zardzewiał musi być czysty i odtłuszczony. Rdza musi mieć komfortowe warunki pracy !!! Używam więc szmatki i acetonu. Dzięki niemu powierzchnia mojej stali błyskawicznie robi się czysta i sucha. Aceton szybko odparowuje.Aceton w pojemniku postawionym na kawałku stali

4. Proces Rdzewienia.

Ta część składa się z dwu etapów. W pierwszym moją próbkę stali spryskuję dokładnie octem.

Mokra Powierzchnia StaliI zostawiam na kilka godzin aż do całkowitego wyschnięcia powierzchni metalu i odparowania octu. Na powierzchni stali pojawi się rdzawy nalot. To moja rdza! Jeśli uznam, że nalotu jest za mało mogę ponownie całość spryskać octem. I  proszę, na zdjęciu widać efekt 12 godzinnej pracy octu.Jak Szybko Uzyskać Efekt Rdzy

Teraz mogę przystąpić do właściwego procesu produkcji rdzy. WAŻNE!!! Trzeba zabezpieczyć się w odzież ochronną: okulary na oczy, rękawice na ręce i jakiś fartuch. Perhydrol w tym stężeniu jest substancją żrącą!

Próbkę spryskuję równomiernie mieszaniną perhydrolu i soli.

Jak Szybko Uzyskać Efekt RdzyI patrzę. Ta reakcja chemiczna naprawdę robi wrażenie!

Wygląda to tak, jakby woda się gotowała, a przecież blacha była w temperaturze piwnicznej!

Jak Szybko Uzyskać Efekt Rdzy

Po dobie leżakowania w piwnicy powstała taka piękna struktura na powierzchni stali:Zardzewiała Powierzchnia Metalu

Podsumowując – Jak Szybko Uzyskać Efekt Rdzy? Otóż wystarczy dokładnie zastosować się do podanych przez mnie wskazówek. Efekt murowany!

A TUTAJ pokazuję jak można wykorzystać taki efekt rdzy na stali w praktyce.

Artur

p.s.

Zapraszam również do naszych profili na Instagramie oraz do odwiedzania Pinterestu, gdzie wstawiam często zdjęcia, których nie użyłam na stronie pracowni.

 

Podobne:

Jak Uzyskać Efekt Rdzy

Malowanie na Drewnie – Jak wykorzystać efekt rdzy

26 Comments

 1. Krzysiek
  21 listopada, 2018

  A czy zamiast tej drogiej farby, nie można po prostu kupić łatwo dostępnych opiłków żelaza i zmieszać ich z farbą? Wydaje mi się, że byłoby to tańsze rozwiązanie.

  Odpowiedz
  1. Artur Laszczyk
   21 listopada, 2018

   W zasadzie jak rozumiem pytanie dotyczy wpisu: Jak Uzyskać Efekt Rdzy.

   Nie robiłem takiej próby.
   Ale opiłki są grube więc trudno zmieszać je będzie z farbą. Dodatkowo powstanie chropowata struktura na powierzchni farby. Może nawet bardzo chropowata… W zaprezentowanej przeze mnie farbie uzyskuje się jednorodną kolorystycznie powierzchnię. Boję się, że efekt z wykorzystaniem opiłków może nie być zadowalający. W tej włoskiej farbie nie widać ŻADNYCH grudek ani opiłków. Można ją rozmazać między palcami.
   Jeśli zrobisz taką próbę daj znać. Jestem bardzo ciekaw co się uda uzyskać.

   Odpowiedz
 2. Bungo
  27 stycznia, 2019

  Bardzo ładna rdza, pytanie, jak ją zabezpieczyć? Chciałbym uzyskać podobny efekt na stalowej konstrukcji stolika. Więc rdzę muszę zabezpieczyć lakierem czy czymś. Czy ktoś zna odpowiedź czym?

  Odpowiedz
  1. Artur Laszczyk
   28 stycznia, 2019

   Jednym ze sposobów może być użycie takiego środka: Inhibitor Rdzy i Dodatek do Farb firmy Owatrol Oil.

   Odpowiedz
  2. Ramboss
   25 grudnia, 2021

   Olej lniany + benzyna lakowa 10:1 roztwór około. Lakier może się nie trzymać

   Odpowiedz
  3. Rocco
   05 stycznia, 2022

   Noxan

   Odpowiedz
 3. Mikolaj
  19 lipca, 2019

  Czy takiej rdzy nie należy spłukać (domyslam sie ze nie jest ona w tym momencie trwała) i powtórzyć kilkukrotnie ten sam proces? Czy wystarczy utwardzić ją odpowiednim lakierem/olejem i będzie gotowa do użycia wewnątrz pomieszczenia?

  Odpowiedz
  1. Artur Laszczyk
   22 lipca, 2019

   Szkoda czasu na jej spłukiwanie. Przecież o rdzę właśnie nam chodzi. Niezależnie od tego sam proces oczywiście można powtórzyć. Można też zostawić naszą rdzę – przy dostępie tlenu będzie się dalej rozwijała sama. Choć już nie tak szybko.
   Przed położeniem na rdzę lakieru bądź oleju należy przy pomocy PĘDZELKA przetrzeć powierzchnię rdzy i usunąć w ten sposób tą jej część, która słabo przylega do metalu. Myślę, że sprężone powietrze też tu się sprawdzi. Zapewniam, że większa część naszej rdzy będzie się już trzymała metalu BARDZO DOBRZE.

   Odpowiedz
 4. Arti
  17 września, 2019

  Wszystko jest pięknie tylko …. może zadam głupie pytanie…
  – jakie powinny być proporcje mieszaniny soli i wody utlenionej 35% (H2O2, perhydrol, nadtlenek wodoru) aby dały taki efekt rdzy ??

  Odpowiedz
  1. Artur Laszczyk
   17 września, 2019

   Patrz Punkt 2 we wpisie: Użyłem 100ml perhydrolu i łyżeczki soli kamiennej. Nie będzie problemu jak wsypiesz więcej. To nie apteka. 🙂

   Odpowiedz
 5. Monika
  06 grudnia, 2019

  Jaką grubość ma użyta przez Ciebie blacha? Czy się odkształciła przy produkcji rdzy?

  Odpowiedz
  1. Iwona Laszczyk
   08 grudnia, 2019

   Blacha miała 2mm grubości. Nie odkształciła się w czasie tego procesu.

   Odpowiedz
 6. Kamil Sz
  23 lutego, 2020

  Panie Arturze, jakiej grubości te formatki z czarnej stali? Bo są dostępne od pół mm do aż trzech, znaczna różnica w cenie… Ma to znaczenie?

  Odpowiedz
  1. Iwona Laszczyk
   24 lutego, 2020

   Grubość nie jest tak naprawdę istotna. Rdza pojawi się nawet na bardzo grubej stali…
   Proszę kierować się swoimi potrzebami. To zależy do czego ma być potrzebna ta blacha. Moje eksperymenty przeprowadzałem na formatkach o grubości 2 i 3 milimetrów.

   Odpowiedz
   1. Kamil Sz
    15 marca, 2020

    Czyli pół mm przyklejona na ścianę też nie powinna źle wyglądać, ani się wyginać? I jak to wówczas umocować do np. kartongipsu, albo forniru?

    Odpowiedz
    1. Iwona Laszczyk
     17 marca, 2020

     Bezpieczniej będzie wybrać blachę o grubości 1mm. Cieńsza blacha będzie bardzo giętka.
     Co do mocowania – możliwości może być pewnie kilka. Może klej montażowy. Może wkręty metalowe na przestrzał przez blachę dokręcone do ściany. Pewnie można też do takiej blachy dokleić od tyłu klejem do metalu uszy metalowe. Wtedy można będzie zawiesić na haczykach.

     Odpowiedz
 7. Iwona
  18 lutego, 2021

  Czy po zabezpieczeniu takiej rdzy można ja już poddawać na działanie wody, na przykład w łazience?

  Odpowiedz
  1. Artur Laszczyk
   20 lutego, 2021

   Nie polecam. To BARDZO niekorzystne środowisko… Chyba, że zabezpieczylibyśmy zardzewiałą powierzchnię na przykład taflą szkła. Lakier nie załatwi nam tu raczej sprawy. Korozja na stali jest procesem TRWAŁYM. Postępuje w głąb metalu. W suchym pomieszczeniu zardzewiała stal może leżeć latami i proces postępuje w prawie niezauważalnym stopniu ale w przypadku bezpośredniego polewania wodą rdza będzie kwitła na potęgę.

   Odpowiedz
 8. Iwona
  18 lutego, 2021

  gdy jak zabezpieczy się ta rdzę na metalu tym preparatem jest ona odporna na działanie wody?

  Odpowiedz
  1. Artur Laszczyk
   20 lutego, 2021

   Lakier czy inhibitor rdzy nie załatwi nam sprawy w przypadku bezpośredniego narażenia stali na wodę. Rdza na stali jest właśnie niekorzystnym wynikiem takiego oddziaływania. Wydaje mi się, że stal Corten zachowuje się dobrze w takim środowisku. W końcu jest wykorzystywana jako pokrycia budynków. W takim przypadku (trochę chyba podobnie jak przy żeliwie) rdza działa jednocześnie jako warstwa ochronna zabezpieczając metal przed dalszym postępem korozji.

   Odpowiedz
 9. Wywijas
  08 stycznia, 2023

  Witam czy to działa tylko na stali czarnej czy na innych metalach też?

  Odpowiedz
  1. Artur Laszczyk
   09 stycznia, 2023

   Witam. Na stali działa. Działa też na żeliwie. To sprawdziłem.

   Odpowiedz
 10. Przemek
  09 sierpnia, 2023

  Czy ktoś próbował na stali ocynkowanej? Mam taką niestety i nie wiem czy się za to brać.

  Odpowiedz
  1. Artur Laszczyk
   10 sierpnia, 2023

   Stal ocynkowana ma powłokę, która w założeniu ma uniemożliwić korozję … 😉
   Ale jeśli już nie masz wyjścia to myślę, że można próbować usunąć warstwę cynku – nigdy tego nie robiłem. Może jakiś kwas, może mechanicznie???
   Druga metoda – znacznie chyba łatwiejsza i bezpieczniejsza to posłużyć się specjalną farbą. Odsyłam do swojego wpisu na ten temat:
   https://iwonalaszczyk.pl/jak-uzyskac-efekt-rdzy/

   Odpowiedz
 11. Robert
  09 sierpnia, 2023

  Czy ktoś może próbował na stali ocynkowanej?

  Odpowiedz
  1. Artur Laszczyk
   10 sierpnia, 2023

   Patrz wyżej.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top