Napisano już tysiące tekstów o tym, jak zwalczyć rdzę. Tymczasem ja chcę dziś dla odmiany napisać słów parę o tym … jak rdzę wyhodować. Wbrew temu, co może się wydawać, nie jest to proces łatwy, bo wszystko, co hodujemy, wymaga troski, pielęgnacji i zachowania zasad BHP.
1. Niezbędne Składniki.
Do wywołania efektu rdzy będę potrzebował octu (do kupienia w każdym sklepie spożywczym), soli (również łatwo nabywalny produkt) i wody utlenionej (H2O2, perhydrol, nadtlenek wodoru). W aptece można nabyć roztwór 3%. To stanowczo za mało. i dlatego ja używam roztworu 35 procentowego.
Poszperasz w sieci, to znajdziesz. Pamiętaj, że woda utleniona w takim stężeniu jest NIEBEZPIECZNA dlatego należy zachować rozwagę i ostrożność w stosowaniu.
Będę jeszcze oczywiście potrzebował metalu. Ja używam w tym eksperymencie formatek z tzw. czarnej stali (Nie stosujemy blachy ocynkowanej).
2. Przygotowanie Roztworu.
Sprawa jest właściwie banalnie prosta. Po pierwsze do spryskiwacza wlewam 100ml nadtlenku wodoru (H2O2). Potem dosypuję łyżeczkę soli i czekam aż sól się rozpuści.
3. Przygotowanie powierzchni metalu.
Żeby metal szybko i efektownie zardzewiał musi być czysty i odtłuszczony. Rdza musi mieć komfortowe warunki pracy !!! Używam więc szmatki i acetonu. Dzięki niemu powierzchnia mojej stali błyskawicznie robi się czysta i sucha. Aceton szybko odparowuje.
4. Proces Rdzewienia.
Ta część składa się z dwu etapów. W pierwszym moją próbkę stali spryskuję dokładnie octem.
I zostawiam na kilka godzin aż do całkowitego wyschnięcia powierzchni metalu i odparowania octu. Na powierzchni stali pojawi się rdzawy nalot. To moja rdza! Jeśli uznam, że nalotu jest za mało mogę ponownie całość spryskać octem. I proszę, na zdjęciu widać efekt 12 godzinnej pracy octu.
Teraz mogę przystąpić do właściwego procesu produkcji rdzy. WAŻNE!!! Trzeba zabezpieczyć się w odzież ochronną: okulary na oczy, rękawice na ręce i jakiś fartuch. Perhydrol w tym stężeniu jest substancją żrącą!
Próbkę spryskuję równomiernie mieszaniną perhydrolu i soli.
I patrzę. Ta reakcja chemiczna naprawdę robi wrażenie!
Wygląda to tak, jakby woda się gotowała, a przecież blacha była w temperaturze piwnicznej!
Po dobie leżakowania w piwnicy powstała taka piękna struktura na powierzchni stali:
Podsumowując – Jak Szybko Uzyskać Efekt Rdzy? Otóż wystarczy dokładnie zastosować się do podanych przez mnie wskazówek. Efekt murowany!
A TUTAJ pokazuję jak można wykorzystać taki efekt rdzy na stali w praktyce.
Artur
p.s.
Zapraszam również do naszych profili na Instagramie oraz do odwiedzania Pinterestu, gdzie wstawiam często zdjęcia, których nie użyłam na stronie pracowni.
Podobne:
21 listopada, 2018
A czy zamiast tej drogiej farby, nie można po prostu kupić łatwo dostępnych opiłków żelaza i zmieszać ich z farbą? Wydaje mi się, że byłoby to tańsze rozwiązanie.
21 listopada, 2018
W zasadzie jak rozumiem pytanie dotyczy wpisu: Jak Uzyskać Efekt Rdzy.
Nie robiłem takiej próby.
Ale opiłki są grube więc trudno zmieszać je będzie z farbą. Dodatkowo powstanie chropowata struktura na powierzchni farby. Może nawet bardzo chropowata… W zaprezentowanej przeze mnie farbie uzyskuje się jednorodną kolorystycznie powierzchnię. Boję się, że efekt z wykorzystaniem opiłków może nie być zadowalający. W tej włoskiej farbie nie widać ŻADNYCH grudek ani opiłków. Można ją rozmazać między palcami.
Jeśli zrobisz taką próbę daj znać. Jestem bardzo ciekaw co się uda uzyskać.
27 stycznia, 2019
Bardzo ładna rdza, pytanie, jak ją zabezpieczyć? Chciałbym uzyskać podobny efekt na stalowej konstrukcji stolika. Więc rdzę muszę zabezpieczyć lakierem czy czymś. Czy ktoś zna odpowiedź czym?
28 stycznia, 2019
Jednym ze sposobów może być użycie takiego środka: Inhibitor Rdzy i Dodatek do Farb firmy Owatrol Oil.
25 grudnia, 2021
Olej lniany + benzyna lakowa 10:1 roztwór około. Lakier może się nie trzymać
05 stycznia, 2022
Noxan
19 lipca, 2019
Czy takiej rdzy nie należy spłukać (domyslam sie ze nie jest ona w tym momencie trwała) i powtórzyć kilkukrotnie ten sam proces? Czy wystarczy utwardzić ją odpowiednim lakierem/olejem i będzie gotowa do użycia wewnątrz pomieszczenia?
22 lipca, 2019
Szkoda czasu na jej spłukiwanie. Przecież o rdzę właśnie nam chodzi. Niezależnie od tego sam proces oczywiście można powtórzyć. Można też zostawić naszą rdzę – przy dostępie tlenu będzie się dalej rozwijała sama. Choć już nie tak szybko.
Przed położeniem na rdzę lakieru bądź oleju należy przy pomocy PĘDZELKA przetrzeć powierzchnię rdzy i usunąć w ten sposób tą jej część, która słabo przylega do metalu. Myślę, że sprężone powietrze też tu się sprawdzi. Zapewniam, że większa część naszej rdzy będzie się już trzymała metalu BARDZO DOBRZE.
17 września, 2019
Wszystko jest pięknie tylko …. może zadam głupie pytanie…
– jakie powinny być proporcje mieszaniny soli i wody utlenionej 35% (H2O2, perhydrol, nadtlenek wodoru) aby dały taki efekt rdzy ??
17 września, 2019
Patrz Punkt 2 we wpisie: Użyłem 100ml perhydrolu i łyżeczki soli kamiennej. Nie będzie problemu jak wsypiesz więcej. To nie apteka. 🙂
06 grudnia, 2019
Jaką grubość ma użyta przez Ciebie blacha? Czy się odkształciła przy produkcji rdzy?
08 grudnia, 2019
Blacha miała 2mm grubości. Nie odkształciła się w czasie tego procesu.
23 lutego, 2020
Panie Arturze, jakiej grubości te formatki z czarnej stali? Bo są dostępne od pół mm do aż trzech, znaczna różnica w cenie… Ma to znaczenie?
24 lutego, 2020
Grubość nie jest tak naprawdę istotna. Rdza pojawi się nawet na bardzo grubej stali…
Proszę kierować się swoimi potrzebami. To zależy do czego ma być potrzebna ta blacha. Moje eksperymenty przeprowadzałem na formatkach o grubości 2 i 3 milimetrów.
15 marca, 2020
Czyli pół mm przyklejona na ścianę też nie powinna źle wyglądać, ani się wyginać? I jak to wówczas umocować do np. kartongipsu, albo forniru?
17 marca, 2020
Bezpieczniej będzie wybrać blachę o grubości 1mm. Cieńsza blacha będzie bardzo giętka.
Co do mocowania – możliwości może być pewnie kilka. Może klej montażowy. Może wkręty metalowe na przestrzał przez blachę dokręcone do ściany. Pewnie można też do takiej blachy dokleić od tyłu klejem do metalu uszy metalowe. Wtedy można będzie zawiesić na haczykach.
18 lutego, 2021
Czy po zabezpieczeniu takiej rdzy można ja już poddawać na działanie wody, na przykład w łazience?
20 lutego, 2021
Nie polecam. To BARDZO niekorzystne środowisko… Chyba, że zabezpieczylibyśmy zardzewiałą powierzchnię na przykład taflą szkła. Lakier nie załatwi nam tu raczej sprawy. Korozja na stali jest procesem TRWAŁYM. Postępuje w głąb metalu. W suchym pomieszczeniu zardzewiała stal może leżeć latami i proces postępuje w prawie niezauważalnym stopniu ale w przypadku bezpośredniego polewania wodą rdza będzie kwitła na potęgę.
18 lutego, 2021
gdy jak zabezpieczy się ta rdzę na metalu tym preparatem jest ona odporna na działanie wody?
20 lutego, 2021
Lakier czy inhibitor rdzy nie załatwi nam sprawy w przypadku bezpośredniego narażenia stali na wodę. Rdza na stali jest właśnie niekorzystnym wynikiem takiego oddziaływania. Wydaje mi się, że stal Corten zachowuje się dobrze w takim środowisku. W końcu jest wykorzystywana jako pokrycia budynków. W takim przypadku (trochę chyba podobnie jak przy żeliwie) rdza działa jednocześnie jako warstwa ochronna zabezpieczając metal przed dalszym postępem korozji.
08 stycznia, 2023
Witam czy to działa tylko na stali czarnej czy na innych metalach też?
09 stycznia, 2023
Witam. Na stali działa. Działa też na żeliwie. To sprawdziłem.
09 sierpnia, 2023
Czy ktoś próbował na stali ocynkowanej? Mam taką niestety i nie wiem czy się za to brać.
10 sierpnia, 2023
Stal ocynkowana ma powłokę, która w założeniu ma uniemożliwić korozję … 😉
Ale jeśli już nie masz wyjścia to myślę, że można próbować usunąć warstwę cynku – nigdy tego nie robiłem. Może jakiś kwas, może mechanicznie???
Druga metoda – znacznie chyba łatwiejsza i bezpieczniejsza to posłużyć się specjalną farbą. Odsyłam do swojego wpisu na ten temat:
https://iwonalaszczyk.pl/jak-uzyskac-efekt-rdzy/
09 sierpnia, 2023
Czy ktoś może próbował na stali ocynkowanej?
10 sierpnia, 2023
Patrz wyżej.