TOP 10, CZYLI KSIĄŻKI, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY MOJĄ RODZINĄ.
Przyszła jesień! A z nią przyszedł czas na jesienne porządki (przynajmniej tak mi się przez chwilę zdawało). I tak odkurzając półki z książkami dokonałam epokowego odkrycia. Otóż zauważyłam, iż mimo tego, że na przestrzeni ostatnich 20 lat kupiłam dziesiątki książek dla dzieci, to na półce mam od lat wciąż te same pozycje, a pozostałe zalegają w formie wątpliwej lokaty kapitału w piwnicy. Po przejrzeniu kilku tytułów zapomniałam po co stałam przy tej półce, ale za to ułożyłam listę przebojów książkowych mojej rodziny. A skoro już stworzyłam taka listę, to chętnie podzielę się nią z innymi, bo w życiu nie ma nic cenniejszego od cudzych doświadczeń.
Moja rodzina składa się z 5 osób (kota nie liczę, bo nie jest specjalnie oczytany), różnej płci, w różnym wieku i o bardzo różnych zainteresowaniach. Uważam więc, że można nas śmiało uznać za grupę reprezentatywną. Listę zaczynam od numeru 10 umieszczając na niej pozycje dla maluchów, następnie po kolei umieszczam książki, które „rosły” razem z naszymi dziećmi.
Oto moja rodzinna lista przebojów książek dla dzieci i młodzieży:
10. „Bardzo głodna gąsienica” Erica Carle. Prosta historia o gąsienicy, która ciągle szuka czegoś do jedzenia, aż w końcu zmienia się w motyla. Książeczka ma spory wymiar, twarde okładki (duży plus) i świetne ilustracje. Ponoć sprzedała się w ilości 32 milionów egzemplarzy! Jeden z nich znajduje się u mnie. Mimo ogromnej miłości, którą przelało na nią troje dzieci pchając paluszki w różne dziurki ( bo książeczka ma wiele dziurek), pozostała w stanie prawie idealnym.
9. „Księga wróżek i czarownic” Emilie Beaumont. Książeczkę dostała moja najstarsza córka w prezencie od cioci, która ma fioła na punkcie artystycznych ilustracji. Okazało się, że nie tylko można ją oglądać z przyjemnością, ale tez świetnie się bawić.
8. „O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę” (Warner Holzwarth / Wolf Erlbruch)”. Dziś sporo jest książek o kupach, siusiakach itp i nikogo te pozycje nie ruszają. Ale ta była pierwszą. Ukazała się w roku 2005 i była głośnym wydarzeniem ze względu na tematykę. Poświęcono jej cały program telewizyjny, w którym grupa psychologów zachwycała się jak dzięki takiej książce rozwija się dzieciom słownictwo (można powiedzieć „kupa”, ale można też „bobek”) i ze porusza bardzo ważny temat dla dzieci, temat kupy. Z grubsza rzec biorąc jest to historia krecika, któremu ktoś narobił na głowę. Krecik się denerwuje i rozpoczyna śledztwo. Dobra książka i świetnie zilustrowana. „Przerobiona” przez całą naszą piątkę i zaprzyjaźnione dzieci z okolicy również. Polecam.
7. Wiersze Jana Brzechwy dla dzieci. U mnie przyjęły się 2 wersje – pierwsza z ilustracjami Bogdana Butenki i druga z ilustracjami Marcina Szancera.
6. Dzieci lubią wiedzieć, jakie zjawiska zachodzą w ich organizmach. Książką, która zaspokajała wszelką wiedzę moich dzieci w tym temacie, była „Księga ludzkiego ciała” Emilie Beaumont. Posiadamy wszystkie pozycje z tej serii i każdą z nich mogę polecić. Ale „Księga ludzkiego ciała” zaraz obok „Księgi wróżek i czarownic” była najbardziej fascynująca.
5.”Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren; pozycja również ponadczasowa. Jest to książka mojego dzieciństwa i dzieciństwa mojego męża, a po latach okazała się być książką naszych dzieci.4. „Dziennik Cwaniaczka” Jeffa Kinneya (dziś jest już chyba 10 części). Książka z gatunku mini-maxi zawiera krótkie teksty i związane z nimi ilustracje. Zabawne i życiowe. Nic dziwnego, że „Dziennik Cwaniaczka” został uznany przez „New York Timesa” za numer 1 na liście książkowych bestselerów. Dla mnie wyznacznikiem jakości jest fakt, że wszystkie części przeczytał mój syn, który od kiedy wkroczył w wiek nastoletni, czyta tylko „Władcę Pierścieni”.
Punkt 3 powinien być ex æquo z drugim i pierwszym: „Mikołajek” ( René Goscinny). „Mikołajka” opisywać nie trzeba, jest to książka z gatunku ponadczasowych, ja czytałam ją jeszcze w „Płomyczku”, bo wersji książkowej była raczej niedostępna. Pod hasłem „Mikołajek” mam na myśli wszystkie część i nie ma sensu ich wymieniać.
Na drugim miejscu znalazł się „Harry Potter” J.K. Rowling. Jesteśmy rodziną Potteromaniaków. Kiedy ukazywały się kolejne tomy, ustawialiśmy się w kolejce w EMPI-ku, a potem czytaliśmy na zmiany (jedna osoba do południa, a potem ktoś następny). Bardzo nam było smutno, kiedy „Harry Potter” się skończył.
Numer jeden na top liście zajął „Pamiętnik grzecznego psa” (autorzy Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz). Świetna historia rodzinna opowiedziana przez psa malamuta, który ma na imię Winter i z pewnością grzecznym psem nie jest. Mogę śmiało powiedzieć, że chyba przy żadnej książce się tak nie ubawiłam. Przy głośnym czytaniu z zaangażowaniem całego kunsztu aktorskiego, jaki posiadam, mój mąż manifestacyjnie wyprowadził się z SYPIALNI na parter. Był to jedyny przypadek w historii naszego małżeństwa, kiedy zostałam tak spektakularnie opuszczona! Abstrahując od kryzysu małżeńskiego – książka jest super!
Ponieważ moja top lista tworzyła się na przestrzeni wielu lat, obejmuje książki dla małych dzieci i dla tych sporo starszych. Chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na audiobooki. Ja je uwielbiam. Rozwiązały mi problem usypiania dzieci.